Jste zdeJIZERSKÁ OBLAST TMAVÉ OBLOHY

JIZERSKÁ OBLAST TMAVÉ OBLOHY


Rezervace tmy

     Jizerská oblast tmavé oblohy, jak se rezervace správně jmenuje , je česko-polským projektem a vznikla v rámci Mezinárodního roku astronomie 2009. Zároveň je prvním mezinárodním projektem svého druhu. Byla vyhlášena dne 4.11.2009 zapodpory ministra životního prostředí Ladislava Mika. Velikost oblasti je necelých 75 km2. Nadmořská výška je nad 800 metrů nad mořem. Na české straně sahá rezervace tmy od Martinského údolí, Václavíkovy Studánky přes osadu Jizerka po horu Smrk, v Polsku pokračuje po Vysokém Jizerském hřebenu, obepíná Velkou Jizerskou louku a osadu Orle.
     Návštěvníci zde naleznou informační panely o ochraně nočního nebe a nočního životního prostředí tzv. informačně turistický program, a počítá se i s pravidelnými veřejnými akcemi pod tmavou oblohou.
     Rezervace tmy v údolí obklopeném jizerskohorskými hřebeny je jedním z mála tmavších míst na mapě světelného znečištění Libereckého kraje, a má pomoci v popularizaci tmavé oblohy. Dle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky hřebeny hor znemožňujípřímou viditelnost světel z okolních měst a obcí, v oblasti žije málo lidí a instalováno je málo umělého osvětlení. Je zde zachovalá příroda a vyhlášená chráněná krajinná oblast, do které je možné noční životní prostředí snadno začlenit.
     Hlavní důvody vyhlášení Jizerské tmavé oblohy jsou především pozorování astronomů, kteří se na Jizerku sjíždějí z Liberecka a Jablonecka. Z oblasti tmavé oblohy je dobře vidět Mléčná dráha a počet hvězd viditelných očima je zde kolem 1 000. Ve městech se pohybuje jen okolo 200 hvězd, ve velkoměstech dokonce jen okolo 20 hvězd.
     Cílem je upozornit na to, že tma začíná být kvůli světelnému znečištění z továren, obchodních center, domácností i pouličního osvětlení ohroženým jevem. A jak škodí "světelný smog"? Uměle osvětlené nebeochuzuje krajinu o významnou složku tmavé hvězdné oblohy, která odedávna inspirovala a utvářela člověka. Přemíra umělého světla v noci může vést u člověka k řadě vážných potíží a nemocí ( podle lékařských výzkumů noční osvětlení nepříznivě ovlivňuje tvorbu melatoninu a tím může přispívat ke vzniku rakoviny, častějším projevem vlivu světleného znečištění na člověka jsou ale bolesti hlavy, únava, stres, neklid a nespavost ). Nedostatek tmy v noci narušuje přirozené střídání světla a tmy, což má nepříznivý vliv na floru i faunu. Nesprávné používání umělého světla způsobuje měřitelné ztráty srovnatelné s plýtváním energií. Špatně navržené pouliční osvětlení a osvětlení staveb může řidiče nebezpečně oslňovat.
     Česko - polskou rezervaci tmy vyhlásily tyto organizace: Astronomický ústav Akademie věd České republiky, Lesy České republiky, Chráněná krajinná oblast Jizerské hory, Univerzita ve Wroclavi a polské státní lesy Swieradow. Po vzoru Jizerské oblasti tmavé oblohy uvažují na Slovensku o vyhlášení podobné oblasti na slovensko - ukrajinských hranicích.