Jste zdePředválečné opevnění (1937-38)

Předválečné opevnění (1937-38)


Motto:

Jak věčné memento
teď ční do oblak
betonová hranice
a pocit zklamání....


(úryvek z písně „Betonová hranice“, skupina Texmeni, text M. Bukovič, R. Černý. použito bez souhlasu autorů)

     „Na pomezí Jizerských hor a Krkonoš je nádherná krajina, a do této krajiny jsou vsazené objekty stálého československého opevnění z roku 1937-38. Objekty pomalu mizí, zarůstají, jsou ničené, využívané jako skládky, a mizí pomalu i jejich slavná i neslavná historie. Proto vznikl nápad seznámit zájemce s výstavbou opevnění od Václavíkovy Studánky po rozhlednu Štěpánka - úsek CH2-Polubný. Podnětem nám byla i kniha bratří Stejskalů „DRAMA 38“. Nejdříve je nápad, pak spousta práce s vyčištěním objektů, s vynášením odpadů, terénní prohlídky a hledání dalších zajímavostí, které už mizí pod listím a jehličím, s obstaráváním materiálu do objektu, a hlavně souhlas majitelů, obstarání si povolení, výjimku a další papíry s razítky. Až v jednom z objektů opevnění pod rozhlednou Štěpánka vzniká exposice, ve které se můžete seznámit formou výkladu průvodce s historií výstavby opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Objekt je vybaven velice jednoduše, ale jen v době prohlídek. V objektu se nacházejí dvě místnosti, ta jedna je vybavena voj. materiálem z dob obrany železné opony, v té druhé pak voj. věci z dob září r. 1938. Mají vytvořit představu, v čem a jak se mělo bojovat, netvoříme muzeum. V okolí expozice se snažíme opravit a udržovat další objekty i zajímavosti. Na tuto činnost navazuje i další, která nese název „Šmajdání za historií opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš“. Při výletu si nepovídáme jenom o betonu, ale i o zajímavostech kolem nás. Jsme členové Klubu vojenské historie Praha, a toto co konáme je čistě soukromá aktivita členů klubu. Provádíme i drobnou činnost pro školy. Při návštěvě si můžete například zatočit ventilátorem, můžete si pořídit i zajímavé fotografie. Tak to je vše o nás a přijďte pobejt na beton.“

Jan a Jiří Duškovi
z 248, na úseku CH2-Polubný

Poznámka IC Jizerky pro Vás: termíny „Šmajdání za historií opevnění na pomezí Jizerských hor a Krkonoš“ naleznete pod odkazem „Akce“. Začátek tohoto „šmajdání“ je vždy v 9.00 hodin na kořenovském nádraží, trasa je dlouhá cca 12 km, a je zakončena prohlídkou expozice pod rozhlednou Štěpánka cca v 15 hodin. Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi, lze dohodnout individuální přístup ( přejezd vlastním autem apod. ).
Cesta k expozici lehkého opevnění pod rozhlednou Štěpánka je dobře značena, v našem infocentru Vám trasu rádi vysvětlíme či ukážeme na mapě.


O historii lehkých opevnění v Kořenově zde