Jste zdeMuzeum ozubnicové trati

Muzeum ozubnicové trati


Tanvald – Kořenov - Harrachov

     V souvislosti s originalitou ozubnicové trati se Železniční společnost Tanvald o.p.s. rozhodla zřídit Muzeum ozubnicové trati v Dolním Kořenově.
     O.P.S. Železniční společnost Tanvald informuje o vzniku muzea v Kořenově a dalších plánech do budoucna na svých internetových stránkách:
,,S upřímnou snahou s tímto skoro apokalyptickým stavem něco udělat, vznikla nezisková organizace obecně prospěšná společnost Železniční společnost Tanvald.

Její hlavní cíle jsou:

Popularizace ozubnicové trati Tanvald - Kořenov - Harrachov na veřejnosti
Zřízení a provoz železničního muzea v prostoru železniční stanice Kořenov (bývalé kino a přilehlé prostory), které by návštěvníky seznamovalo s historií ozubnicové trati Tanvald-Kořenov- Harrachov
Vybudování naučné stezky "Krajem kořenovské zubačky". Ta by měla vést z Tanvaldu do Harrachova - podél ozubnicové dráhy a seznamovat návštěvníky s historií tratě a zajímavými místy podél ní.


      Muzeum ozubnicové trati se podařilo zrealizovat a dne 31.5.2008 bylo slavnostně otevřeno v budově kořenovského nádraží. Expozice tohoto muzea je z větší části zaměřena na ozubnicovou trať Tanvald - Kořenov, její pestrou ale často pohnutou historii, zvláštnosti provozu a zde nasazovaná vozidla. V prostorách muzea je umístěno nejen množství textů a fotografií zabývajících se historií, současností a budoucností ozubnicové trati Tanvald - Kořenov a navazující trati z Kořenova do Szklarske Poreby, ale také exponáty, které se váží k této unikátní trati. Mezi exponáty můžete shlédnout modely různých druhů ozubnic, ozubnicové dvojkolí a jeho uložení a další technické zajímavosti.

Informace týkající se otevírací doby muzea Vám rádi sdělíme v našem infocentru, dále je naleznete na www.zubacka.cz.


Za poskytnuté fotografie děkujeme Železniční společnosti Tanvald.
Ozubnicová trať Tanvald - Kořenov - Harrachov zde