Jste zdeLESOPARK NA SLUNEČNÍ

LESOPARK NA SLUNEČNÍ


Lesopark Na Sluneční

     Lesopark Na Sluneční je kouzelné a klidné místo v Příchovicích s výhledem na místní kostelík, obě zdejší rozhledny i do dalekých kopců. Zejména rodiče zde ocení, že se jejich ratolesti samy zabaví na originálních přírodních prolézačkách či u zábavných historek místních stromů a dalších zajímavostí rozesetých po celém areálu. Na důležitém místě místní historie - u cesty od areálu U Čápa ke kapličce sv. Gotharda - vznikla nová zážitková a odpočinková lokalita. Název lesoparku „Na Sluneční“ vychází z místní historie, kdy v blízkosti místa pro lesopark stával významný krajinný bod – Sluneční chata, která se do současnosti ve své podobě a svém významu nezachovala, avšak název „Na Sluneční“ zůstal lidmi používán a patří do historie obce i regionu. V nedávné minulosti bylo toto místo jen skládkou přírodních odpadů, trávy, zeminy, kamení. Nekultivované území bylo navíc zaneseno náletovými dřevinami. Přesto se zde nachází několik zajímavých a cenných původních dřevin, zajímavých a cenných mimo jiné i tím, že odolávají velmi nepříznivému chladnému podnebí a typickým výkyvům počasí. Společnost JIZERKY PRO VÁS, o.p.s. připravila projekt na rekultivaci území a lokalitu pro vlastní realizaci lesoparku připravila za vydatné spolupráce pracovního týmu Areálu U Čápa.
     Nově vzniklý lesopark zachovává stávající cenné a zajímavé stromy i keře a jsou k nim stále dosazovány nové dřeviny patřící do jizerskohorského regionu. Území je kultivováno využitím přírodních materiálů z místa (zejména zajímavých kamenů), vytvořením pěšin i umístěním originálních dřevěných interaktivních prvků podporujících fantazii a vztah lidí k přírodě i krajině. Řady kamenů, pěšiny a interaktivní prvky připomínají plazícího se hada podle tajemné legendy o Příchovickém hadovi. Kde had končí a kde začíná? Je z pravěku nebo může ještě ožít? Jeho jméno a podobu si každý dokreslí sám ve své fantazii. Ale na jeho součástech se vydovádí malí i dospělí.
     Lesopark je obohacen dětskými pracemi „Příběhy stromů“. Celý projekt areálu není konečný, snahou místních je, aby park krásněl, aby přibývaly nové botanické zajímavosti, aby krásnělo i blízké okolí.
     Koncept celého areálu je společným dílem týmu společnosti Mgr. Martina Klody a výtvarnic ze studia Enfant Terrible, které své parky a zahrady navrhují již více než dvanáct let. Terénní úpravy, pomoc při tvorbě prolézaček a dalších prvků pak po více než rok prováděli nadšenci z rekreačního areálu U Čápa za vydatné podpory společnosti Jizerky pro Vás, o.p.s.. Doplňkové dřevěné prvky vytvářeli David Smrčka, Jaromír Bernart, Lenka Klodová a Adam Spolnik ze Stare Kamienice.
     Realizace terénních a arboristických prací v lesoparku stála společnost JIZERKY PRO VÁS, o.p.s. 313 000 Kč (za vydatné nepočítané dobrovolné práce místních nadšenců), celý projekt pak 450 000 Kč. Projekt je spolufinancován Evropskou unií prostřednictvím Euroregionu Nisa dotací ve výši 85 %. Na projektu spolupracovaly děti ze základních škol Kořenov a polské obce Kopaniec. Děti vytvořily Příběhy stromů, v rámci projektu byly také vytvořeny krásné propagační materiály.
     Projekt Lesopark Na Sluneční realizovala společnost Jizerky pro Vás, o.p.s. spolu s partnerem obcí Stara Kamienica.
     V roce 2014 bylo vysazeno za prostředky dárců devět nových stromků. Kromě toho se podařilo shromáždit celkovou částku 46.000 Kč určenou na údržbu dřevěných laviček, prolézaček, houpaček, ale i čerstvě vysázených stromků, přístupových cest, sekání přilehlých luk i palouků.     Děkujeme všem, kdo nám pomáhají starat se o přírodu!