Jste zdeKořenov - pokračování

Kořenov - pokračování


Příchovice: Příchovickou dominantou je bezpochyby rozhledna Štěpánka pojmenovaná na počest arcivévody Štěpána, který se zde zastavil na své inspekční cestě při stavbě Krkonošské silnice. Kamenná rozhledna byla postavena v letech 1847 – 92 knížetem Rohanem a je vysoká 24 m. Příchovicím dále vévodí Kostel sv. Víta vystavěný v roce 1690 ( původně ze dřeva ) a vysvěcený po přestavbě roku 1862. Místní obyvatelé se v minulosti živili především sklářstvím, domácí výrobou příze a tkaním, dřevařstvím. Pro zajímavost: v roce 1900 žilo na Příchovicích 3828 stálých obyvatel v 789 domech. V roce 2004 to však bylo již jen 294 trvale žijících osob.
Rejdice: Rejdice: První písemná zmínka o Rejdicích je z roku 1577 ( sklenná huť v Rejdicích ). Do roku 1848 patřily Rejdice k panství Semily. V první polovině 19. století byl v obci pivovar na dvacet sudů a vinopalna. Rejdice patřily až do roku 1920 k obci Příchovice, poté byly několikrát střídavě samostatnou obcí a několikrát opět připojeny k Příchovicím. Od roku 1961 byly přičleněny do nově vzniklé obce Kořenov. Nejvíce obyvatel - 514 - žilo v Rejdicích v roce 1850, v roce 2004 bylo v Rejdicích trvale žijících obyvatel 31.
     V současnosti se stává Kořenov vyhledávaným turistickým centrem. Turistům je dispozici cca 3.500 lůžek v různých kategoriích ubytování. Svou polohou uspokojí Kořenov návštěvníky jak v zimní tak v letní sezoně.
     V Kořenově a v blízkém okolí (Harrachov, Paseky n.Jizerou, Rokytnice n. Jizerou) jsou v provozu lyžařské areály jak pro sjezdové lyžování, tak i pro běžkaře. Najdete u nás 7 lyžařských vleků, lanovou dráhu (první v Jizerských horách) a desítky kilometrů stop pro běžkaře, které navazují jak na Jizerskou magistrálu, tak i na běžecké tratě v západních Krkonoších. V létě nabízí Kořenov několik cyklotras. Díky turistickému hraničnímu přechodu Jizerka – Orle ( most přes řeku Jizeru – nově postavený v místech původního mostu), který byl slavnostně otevřen v červenci 2005, jsou tak propojeny běžecké tratě na Jizerce s tratěmi v polských Jakuszycích, v létě pak je možno tento přechod využít k cyklovýletům. Na polské straně Jizerských hor doporučujeme zavítat zejména do osady Orle, kde se nacházejí zbytky - ruiny bývalé sklárny, a v jednom z objektů Muzeum Jizerských hor věnované hledačům drahokamů s ukázkou drahých kamenů zde nalezených.
     Naše obec neuspokojí jen aktivní návštěvníky, ale i ty, kteří si chtějí odpočinout v krásné přírodě. Obec je protkána řadou značených turistických tras pro pěší, na své si přijdou i houbaři.
     O rozvoj turistického ruchu v Kořenově se v současné době stará OPS Jizerky pro Vás. Prioritou v zimním období je úprava běžeckých tratí v Kořenově a okolí. K tomuto účelu byla zakoupena sněžná rolba, s jejíž pomocí jsou upravovány tratě k vaší spokojenosti. Obecně prospěšná společnost se stará také o značení těchto tratí pro vaši lepší orientaci. V letním období jde především o zkvalitnění cyklotras a turistických tras, a jejich značení. O.p.s. Jizerky pro Vás uvedla do provozu nové informační centrum, kde Vám zaměstnanci pomohou s výběrem ubytování, poskytnou informace o místních zajímavostech, nebo kde si zakoupíte suvenýr typický pro náš region.

Další zajímavé odkazy